DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

ŠPERKY Z PŘÍRODNÍHO OPÁLU

 

Možno zakoupit: https://www.fler.cz/shop/jsetkova

                           https://aukro.cz/uzivatel/shrew1705/nabidky

                           https://www.sbazar.cz/jsetkova

 

 

Zde naleznete šperky s čistě přírodním opálem. Každý z nich je jedinečný, jelikož nelze mít dva naprosto stejné kameny. U většiny šperků jsou ke shlédnutí videa pro lepší představu jejich opravdové krásy. Opál se velmi špatně fotí. Barvoměna je jinak viditelná za slunečního svitu, či umělého světlení. Snažím se, aby zákazník měl co nejrealističnější představu před koupí.

Opál

Opál má sílu upravit nevyrovnané emoce a zvyšuje lidskou sebedůvěru. Je jedním z kamenů s nejsilnějšími léčivými účinky. Je znám jako kámen naděje a štěstí. Věrným partnerům přináší lásku a štěstí, nevěrným partnerům přináší naopak smůlu. Opál obsahuje velké spektrum barev, tedy i těch, které jsou typické pro jiné léčivé kameny. Díky tomu má schopnosti všech dalších krystalů a působí příznivě na veškeré typy elementů a uvolňuje blokády všech čaker.

Je velice silným krystalem, který má vliv na karmu. Učí nás, že vše, co vyšleme, se nám vrátí zase zpátky a to v dobrém i zlém. Rozvíjí psychické síly, přináší optimismus a zesiluje pozitivní charakterové vlastnosti. Podporuje umělecké cítění a pomáhá dosáhnout bezbřehé představivosti a kreativity. Rovněž příznivě ovlivňuje vyjadřovací schopnosti a schopnost bezproblémového navazování nových vztahů. Probouzí přirozenou krásu v každém člověku. Násobí úspěch a zlepšuje paměť.

Léčivé účinky

 • Hojí infekce a prevencí proti jejich vzniku
 • Zmírňuje horečku
 • Blahodárně působí na zrak
 • Odstraňuje premenstruační syndrom
 • Čistí krev a ledviny
 • Léčí nemoci srdce a nervů
 • Posiluje imunitní systém
 • Má pozitivní vliv na zažívací trakt
 • Léčí deprese a migrény
 • Příznivě působí na činnost mozku
 • Snoubí se v něm blahodárné a uzdravující účinky všech krystalů

Znamení zvěrokruhu     Váhy, Štír, Rak, Ryby

Barva                                 Bezbarvá, bílá, žlutá, oranžová, růžová, černá, tmavě modrá

Naleziště                           Austrálie, Nový Zéland, Afrika, Indie, Honduras, USA, Mexico, Peru,                                                    Brazílie

Planeta                              Všechny

Element                             Všechny

Čakra                                 Všechny

 

Jak správně pečovat o opály

           Čištění opálu v případě znečištění

 


Péče o opály je velmi jednoduchá. Čistíme je ve vlažné vodě s pár kapkami saponátu, měkkou látkou nebo houbičkou. Nepoužíváme žádné jiné chemikálie, změkčovadla, bělidla atd. Nikdy opál nečistěte v ultrazvukové čističce. Poté opál opláchněte čistou tekoucí vodou a usušíme jemnou látkou. Triplety a doublety jen utíráme vlhkým hadříkem - nikdy je nenamáčíme, protože se mohou rozlepit. Korálky z opálu taktéž nenamáčíme. Jelikož mají díky malé dírce pro možnost návleku narušenou celistvou strukturu, nasají vodu dovnitř a zprůlední či změní barvu. Po vyschnutí se většinou vrátí do původního stavu. Pokud ovšem nenasají nečistoty. Obecně ovšem platí opály nejlépe nenamáčet. Mohou změnit barvu. Více o vlatnostech opálu na https://cs.wikipedia.org/wiki/Op%C3%A1l  
 • Používání šperků s opálem

Snad není nutné připomínat, že se šperky nevykonáváme žádné domácí práce, především práci na zahradě a nepracujeme s látkami které mohou šperk poškrábat, znečistit. Naučme se chovat ke šperkům s úctou k nádhernému produktu přírody i k práci zlatníka, brusiče a snažme se šperk uchovat pro další generace.

 • Poškrábaní nebo ztráta lesku

Jestliže opál nedopatřením poškrábete nebo častým používáním šperku ztratí opál lesk, obraťte se na zkušeného brusiče, přeleštění není náročné.

 • Opál vlastnosti

Drahý opál obsahuje kolem 5-6 % vody. Proto se může opál poškodit - prasknout, ztratit barvu jestliže je vystaven extrémním podmínkám. Proto je potřeba vyhýbat se vysokým teplotám (horká voda,) ale také velmi nízkým teplotám - (mráz). Při běžném nošení šperku jsou změny teplot pozvolné a nemohou opál nijak poškodit, jen je potřeba se vyhýbat extrémním teplotám a prudkým změnám teploty.

 • Uložení opálů

Když potřebujeme opály uložit na delší dobu (několik roků) je nejlepší opál zabalit do bavlněné látky a vložit do igelitového sáčku do kterého kápneme pár kapek vody. Nebo do krabičky na šperky, kde rovněž kápneme pár kapek vody. Uložíme na bezpečné místo kde nehrozí extrémní teploty nebo poškození nárazem. 

 • Péče o opály

 - Australské drahé opály vyžadují nejméně péče, stačí je jednou za 1-2 roky opláchnout ve vlažné vodě, ale většinou jim stačí vzdušná vlhkost.

 - Mexické opály už vyžadují větší péči a koupel ve vlažné vodě je dobré dělat dvakrát do roka.

 - Kupodivu velice málo péče vyžadují etiopské opály z naleziště Welo, přestože silně přijímají vodu, obejdou se bez ní, protože barva těchto opálů vynikne až po vyschnutí opálu ale zase jsou stejně jako mexické mnohem citlivější na teplo.

 • Doublety a triplety

Vyžadují zcela jinou péči, voda a namáčení by mohla způsobit jejich rozlepení, tyto opály také nejsou určeny na dlouhodobé používaní.

 • Oleje a krémy na ruce

Nemohou opál poškodit, jen že mastný opál nebude vypadat hezky a nevyniknou jeho barvy a mohou se zanést jeho mikroskopické póry, kterými přijímá vodu. Proto ho vyčistíme ve vlažné vodě s pár kapkami saponátu a potom opláchneme v čisté vodě.

 

RADY K NÁKUPU DRAHÝCH OPÁL

Na nákup drahých opálů nemusíme být žádní velcí odborníci.

 

Velikou výhodou drahých opálů je, že prakticky neexistuje imitace přírodního opálu jako je to u jiných drahokamů, proto není potřeba mít strach, že naletíme nepoctivým prodejcům. Při následném prodeji není potřeba certifikát pravosti.

Především si musíme ujasnit proč chceme opál koupit, zpravidla opál jako jiné drahé kameny kupujeme z těchto několika důvodů:

 

 

 • pro radost - radost sobě nebo někomu blízkému, opál vybíráme citem, podle toho jaké barvy se nám líbí, jestliže chceme hodně ušetřit můžeme vybírat i mezi dublety a triplety (jedná se o odříznutý tenký plátek přírodního opálu, který je podlepen černou podložkou). Samozřejmě můžeme i u kamene pro radost brát v zřetel výhodnost investice. Vybíráme mezi všemi druhy opálu (černý, semi-black, crystal, boulder, etiopský opál...)

 

 •  do šperku - důležité je se rozhodnout jestli šperk má být současně investicí tzn. cena má časem růst nebo chceme jen šperk na krátkodobé užití. Na nejlevnější šperky vybíráme mezi triplety a dublety nebo levnými opály, které nemají příliš výrazné barvy. Vybíráme ze všech typů tvary a barvy aby je bylo možné ve šperku použít, klasické tvary pro klasické šperky, netradiční tvary pro moderní šperky.

 

 • jako investice - vybíráme pouze výrazné barevné vzory s vysokou brilancí, pokud chceme ušetřit neslevujeme z kvality barvy ale zvolíme menší opál výrazného vzoru. Zcela se vyhneme dubletům a tripletům, nevýrazným barvám, poškozeným opálům. Pořadí atraktivnosti barev: červená, oranžová, purpurová, zlatá, tyrkysová, modrá a zelená. Barva musí být po celém povrchu opálu, špičkově vyleštěný. Atraktivnost podle typu opálu: černý, crystal, semiblack, boulder. Atraktivnost podle barevného vzoru: harlequin, broad flash, flash, rolling flash, chinese writing... Jednoduchá rada - opál musí mít brilantní barvy jasně viditelné i za slabého denního světla.

aktualizováno: 31.05.2023 08:45:58